تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
اكتشاف ذخيره ياقوت كبود در همدان

معاون معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اعلام کرد: طبق پي جوييهاي بخش خصوصي در منطقه اي واقع در جنوب همدان ذخيره اي از ياقوت کبود مورد اکتشاف قرار گرفته که در مراحل اوليه اکتشاف است.

"سيدعلي اصغر اوليايي" گفت :کيفيت اين سنگ در حد قابل توجهي بوده و از نظر کميت نيز هنوز ميزان آن قطعيت نيافته است و در صورت رسيدن اين معدن به مرحله بهره برداري همدان به عنوان تنها توليدکننده ياقوت در کشور خواهد بود.

وي در ادامه اظهار کرد: استان همدان با ذخيره تقريبي 70 ميليون تن آندولوزيت شيست دارنده بزرگترين ذخاير و تنها توليدکننده آندولوزيت فرآوري شده در کشور است.

اوليايي تصريح کرد: با توجه به قيمت فعلي آندولوزيت فرآوري شده، براي هر تن از اين ماده معدني پس از فرآوري حداقل ارزش افزوده يک ميليون و 500 هزار ريال وجود دارد.

وي خاطرنشان کرد: ميزان استخراج سالانه يک هزار تن است که فعلا در صنايع نسوز مصرف مي شود.

معاون معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در ادامه بيان کرد: استان همدان با ذخيره 16 ميليون و 198 هزار و 816 تن دولوميت که عمدتا در شهرستان نهاوند و بخشي از تويسرکان واقع است و در حال حاضر با تعداد يک معدن و توليد سالانه 250 هزار تن تامين کننده نياز واحدهاي توليدي کشور از جمله صنايع نسوز، کاشي و شيشه است و ارزش افزوده هر تن دولوميت فرآوري شده در حدود 150 هزار ريال برآورد مي شود.

وي ذخيره فلدسپات استان را در حدود چهار ميليون تن برشمرد و عنوان کرد: عمده اين ذخيره در شهرستان ملاير واقع شده و علاوه بر آن در شهرستانهاي اسدآباد و رزن نيز ذخايري از اين ماده معدني کشف شده و مورد بهره برداري قرار گرفته است.

اوليايي ادامه داد: مورد مصرف عمده فلدسپات در صنايع کاشي و سراميک است که ارزش افزوده اي افزون بر 200 هزار ريال را تا مرحله مصرف در صنايع مذکور براي استان دربردارد و استخراج ساليانه از معادن فلدسپات به ميزان 120 هزار تن است.

وي ذخاير سيليس استان همدان را از جمله بهترين ذخاير سيليس کشور دانست که سالها نياز واحدهاي توليد شيشه و کريستال را تامين کرده است، تصريح کرد: ميزان ذخيره قطعي استان در حال حاضر افزون بر 700 هزار تن است که با توجه به کاربرد بالاي سيليس در صنايع مختلف با فعاليت 35 کارخانه دانه بندي در استان که عمدتا در شهرستان ملاير واقع اند توليدات معادن سيليس استان دانه بندي شده و با يک ارزش افزوده متوسط 500 هزار ريال براي هر تن به خارج از استان صادر مي شود

منبع خبر : ايسنا همدان

يكشنبه 26 شهريور 1391


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.