تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان:
پرورش ملكه زنبورعسل از امسال در استان انجام مي گيرد

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان همدان اعلام کرد: از سال گذشته توليد ملکه در داخل استان را در دستور کار قرار داديم تا ملکه مورد نياز استان توسط خود زنبورداران تامين شود.

"محمد نظرپور" گفت : تا سال گذشته همه ساله ملکه هاي مورد نياز را از استانهاي اصفهان، گرگان و کرمان سفارش مي داديم.

وي ادامه داد: اين در حاليست که زنبورداران باسابقه، خودشان ملکه مورد نياز خود را توليد مي کنند و با توجه به وجود 15 واحد پرورش ملکه در استان، تنها يک واحد ملکه پرورش مي دهد و مي فروشد، الباقي واحدها براي نياز زنبور خودشان توليد دارند.

وي بيان کرد: سال گذشته در ملاير يک پايگاه ترويجي راه اندازي شده است که پرورش ملکه، تقويه زمستانه، ثبت مشخصات و رکورد زنبورعسل و شماره گذاري کلنيهاي زنبورعسل در اين پايگاه انجام خواهد گرفت که امسال درنظر داريم بازديدي جهت تشويق زنبورداران براي انجام فعاليتهايي در ارتباط با بحث آموزش پرورش ملکه در شهرستانهاي تابعه داشته باشيم.

نظرپور اظهار کرد: يکي از اصولي ترين کار در پرورش زنبور، داشتن ملکه هايي سالم و جوان با نژادي خوب و جمعيتي آرام و نه تهاجمي است همچنين از نظر زمستان گذراني و بيماريها مقاوم و خوب بوده و از نظر توليد بهتر از ساير کلنيها باشد.

وي تصريح کرد: زنبورداران به ناچار بايد هر دو سال يکبار ملکه کندوها را تعويض کنند و اين کار در فصل بهار و ماههاي فروردين و ارديبهشت انجام مي گيرد که هر چه سريع تر اتفاق بيفتد فرصت بيشتري براي افزايش جمعيت کندو و توليد دارند.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان همدان ادامه داد: بيش از 75 درصد تخم ريزيها توسط ملکه در دو سال انجام مي شود و در سال سوم از نظر تخم ريزي ضعيف شده و بايد نسبت به جوان سازي ملکه اقدام کرد.

وي در ادامه عنوان کرد: به يکي از فارغ التحصيلان در شهرستان فامنين علاوه بر صدور مجوز راه اندازي واحد پرورش ملکه، تسهيلات بانکي نيز داده شده تا در راستاي توليد ملکه وارد عمل شود و فعاليت کند.

نظرپور خاطرنشان کرد: توليد ملکه هاي اصلاح شده زنبور عسل و توزيع آن بين زنبورداران نقش مهمي در توليد اصلاح نژاد و حفظ ذخاير ژنتيکي زنبورعسل دارد چراکه ما اجراي بحث به نژادي و به گزيني را در برنامه هاي خود داريم.

وي در پايان گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشي حاکي از خسارت وارده به کندوهاي زنبورعسل توسط ريزگردها نداشتيم و وضعيت سلامت زنبورها نسبت به سال گذشته بهتر بوده است

منبع خبر : ايسنا همدان

دوشنبه 1 آبان 1391


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.