تازه هاي جابيران
 مركز مشاوره اشتغال

 فرصت‌هاي آموزشي

 آزمون و سنجش


پذيرش آگهي و تبليغات در جابيران

فهرست خبرها                                                                               
استاندار همدان:
آمارسازي در اشتغالزايي خيانت به مردم است

محمدناصر نيکبخت در کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري استان، با بيان اينکه تثبيت شغلهايي که از بين مي رود و صيانت از آنها نبايد جزو آمار اشتغال ايجاد شده تلقي شود، اظهار کرد: اطمينانم به کميته امداد، بهزيستي و بنياد شهيد در ايجاد مشاغل خانگي و خوداشتغالي بيشتر است چراکه آمارشان دل آدم را گرم مي کند و دلم به آمارشان قرص است.

وي با اشاره به اينکه تنها آمار تاييد شده تامين اجتماعي را آمار اشتغال مي دانم، ادامه داد: بايد ساير بخشها نيز بر اشتغال ايجاد شده توسط سازمان خود نظارت داشته باشند و تثبت شغلهايي که از بين مي رود را جزو آمار اشتغال اعلام نکنند.

نيکبخت پس از ارائه گزارش توسط بنياد شهيد و کميته امداد مبني بر ايجاد مشاغل خانگي و خوداشتغالي گفت: اين هنر نيست که تعداد تحت پوششي ها زياد شوند بلکه هنر اين است که روز به روز تعداد بيشتري از افراد تحت پوشش به خودکفايي برسند بنابراين بايد مشکلات موجود در راستاي ارائه تسهيلات طرحها به منظور ايجاد مشاغل خانگي و خوداشتغالي توسط مددجويان استخراج شود تا در کميته اي اقدامات لازم نسبت به تعيين تکليف آنها صورت گيرد.

وي با بيان اينکه هر دستگاه بايد با بانکها وارد مذاکره شود، افزود: فکر مي کنم جزو اولويتهاي کاريتان قرار نداده ايد بنابراين فردي را به عنوان کارشناس طرحهاي خوداشتغالي و اشتغال انتخاب کنيد تا به امور مربوطه رسيدگي کند.

استاندار همدان با گلايه از اينکه تاکنون با کدام يک از فرمانداران در خصوص مشکلات موجود صحبت کرده ايد؟ اظهار کرد: براي جذب صددرصدي اعتبارات از بانکها پاشنه کشيده عمل کنيد و حتي براي تحقق آن از مجموعه استانداري نيز کمک بگيرند.

وي خطاب به اين دو سازمان گفت: پيگيريهاي بيشتري در اين زمينه داشته باشيد، در گذشته بنياد شهيد و کميته امداد خوب کار مي کردند و درصد جذب اعتباراتشان و در نتيجه آمار اشتغالشان واقعي بود که همان را انتظار داريم.

وي از رضايت سازمان جهادکشاورزي از بانک کشاورزي ابراز خوشحالي کرد و افزود: با وجود اينکه اين دو هم خانواده هستند اما در گذشته بايد بين آنها ميانجي مي شديم.

نيکبخت خطاب به اعضاي کارگروه اشتغال استان اظهار کرد: فکر مي کنم وقتي بر روي شغلهاي ايجادي نظارت داشته باشد و از اينکه تسهيلات ارائه شده جاهاي ديگر هزينه نشده است، دلتان شاد شود.

وي پس از شنيدن گزارشهاي چند سازمان خطاب به ميراث فرهنگي و شرکت فرش گفت: مگر شما از تسهيلات خوداشتغالي و مشاغل خانگي استفاده نکرده ايد؟ پس چرا گزارشي ارائه نمي کنيد؟

استاندار همدان پس از شنيدن گزارش مختصر مديرکل ميراث فرهنگي تصريح کرد: اين گزارش ها دلگرم کننده است اما بيشتر انشايي بود. بايد آمار اشتغال به صورت شفاف براي مردم بازگو شود و نقاط ضعف و قوتمان را بدانيم تا بتوانيم مشکلاتمان را حل کنيم چراکه اگر سازماني بخواهد آمارسازي کند به مردم خيانت کرده است.

وي در بخش ديگري از عدم تعيين تکليف معوقات بانکي 146 واحد توليدي توسط شهرستانها ابراز گلايه کرد و گفت: فرمانداران مشکلات پيش روي عدم تحقق اين امر را بيان کنند، فکر مي کنم هيچ فرمانداري نداند چرا تعيين تکليف اين واحدها مانده است؟!

وي ادامه داد: جلسات تعيين تکليف هر چه سريعتر برگزار شود چراکه رسيدگي به گزارش فرمانداران در دستور کار قرار دارد.

استاندار همدان در پاسخ به صحبتهاي فرماندار همدان مبني بر اينکه تا زمانيکه مشکلات جانبي واحدها و در آمدزايي آنها حل نشود رسيدگي به امور مربوط به آنها بي فايده است، گفت: بررسي مي کنيم که طرح ادامه حيات و توانايي پرداخت تسهيلات را داشته باشد و بعد ماده 16 يعني تقسيط معوقات بانکي را اعمال مي کنيم چون تا زماني که اين کار انجام نشود واحدها از ليست سياه بانکها خارج نمي شود و نمي تواند هيچ مساعدت مالي از بانک دريافت کند.

وي ادامه داد: اجراي تمام طرحها در طول 12 سال گذشته بوده و قرار بود طرح توجيه دار و متقاضي اش اهليت لازم را داشته باشد اما امروز به تحريم، مشکلات، نرخ سود بانکي و ... خورده و اينها مزيد بر علت شده تا واحدهاي توليدي دچار مشکل شوند بنابراين بايد با جرأت، همت و محکم براي حل مشکلات آنها قدم برداريم و با اين ديدگاه که ممکن است بعدا به مشکل بخورند رهايشان کنيم.

نيکبخت به فرمانداران تاکيد کرد: راستي آزمايي مشاغل ايجاد شده را براساس ليست به صورت دوره اي انجام دهيد به طوريکه اين کار جزو اولويت کاري شما باشد و بايد به آخرين اطلاعات مجهز باشيد تا کسي جرأت ارائه گزارش خلاف نداشته باشد چراکه شايد سازماني نياز به يادآوري آيتهاي ايجاد اشتغال، تذکر و حتي نظارت داشته باشد.

وي با اشاره به اختصاص 155 ميليارد تومان اعتبار براي سه ماهه نخست سال براي طرحهاي اشتغالزايي، اظهار کرد: اختيار توزيع اين اعتبار به کميته گروه مديران تنفيذ مي شود تا هر سازمان سهميه اش را بداند و خود را ملزم به جذب آن کند.

استاندار همدان در بخش ديگري شرايط پتروشيمي ابن سينا را خوب ارزيابي نکرد و گفت: در جلسه اي که با سرمايه گذار اين طرح داشتيم با وجود احترامي که براي سرمايه گذاران قائلم اما کمي تندي کردم چراکه سه چهار سال است طرح و سرمايه گذار را عوض کرده اند اما نمي دانم چرا؟ و همين امر آسيب زيادي وارد کرده و هيچ پيشرفتي حاصل نشده است. طرح چيز ديگري بود چيز ديگري شد و همين طور سرمايه گذارش شخص ديگري بود شخص ديگري شد و مانند منطقه اقتصادي جهان آباد به جايي انداخته شد که نمي دانيم چه پيش آيد.

وي ادامه داد: گله دارم که چرا اصلا با تغيير سرمايه گذار اين طرح در سال 90 موافقت شده است. اميدوارم نيت، خدمت بوده باشد. سرمايه گذار فعلي نيز آدم کمي نيست و چند واحد در اصفهان دارد اما همان مشغله اش مشکل ساز است.

وي اضافه کرد: احداث اين پتروشيمي از سال 83 تصويب شده و در دوره گذشته زمين و آب آن نيز مهيا شد، گاز هم داشت و راه آهن هم از دل آن مي گذرد، همه چيز آماده اجراي طرح است و قرار است هفته آينده سرمايه گذاران اين طرح نظرشان را اعلام کنند.

به گفته استاندار همدان، با تصميم اتخاذ شده و تغيير طرح و سرمايه گذار، پروژه اي که با اعتبار 40 ميليارد توماني به سرانجام مي رسيد امروز بالاي 90 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد.

وي تصريح کرد: سرمايه گذار اين طرح مي خواست از تهران تسهيلات مورد نياز خود را دريافت کند که مخالفت کرديم چراکه اگر مشکلي سر راه آنها پيش آيد نمي توانستيم کاري از پيش ببريم بنابراين قرار شد استان تسهيلات را ارائه دهد.

نيکبخت در ادامه با اشاره به اينکه از صندوق توسعه ملي خوب استفاده نکرده ايم، اظهار کرد: هفته آينده جلسه راهکارهاي توسعه اي همدان را با مديرعامل صندوق برگزار خواهيم کرد و در آن چگونگي رفع مشکلات و کمک به استان را مطرح مي کنيم.

وي همچنين از تشکيل دبيرخانه اقتصاد مقاومتي در حوزه برنامه ريزي استانداري خبر داد و افزود: بايد رؤساي ادارات و کارشناسان اقتصادي سازمانها و فرمانداران ظرف يک ماه آينده راهکارهاي اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتي را به دبيرخانه ارسال کنند به طوريکه هم برنامه، هم نظارت و هم پيگيري و اجرا داشته باشد.

استاندار همدان تمام تحرکات و تحولات استان را در آينده منوط به اجراي سياستها اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: سال پر تلاشي در پيش دارم و بايد جهادي کار کنيم تا بتوانيم اقتصادي پويا داشته باشيم.

وي خاطرنشان کرد: امسال سال اجراي اقتصاد مقاومتي، سال اقتصاد و فرهنگ و سال به بار نشستن عمل به قولهاي دولت است و همه قوا اعلام آمادگي کرده اند که دولت را در اين راستا کمک کنند.

وي با اشاره به اينکه امتياز فرمانداران ايجاد اشتغال و جذب سرمايه گذاران توانمند و علاقمند به ايجاد اشتغال است، افزود: مجمع نمايندگان استان نيز اعلام همگرايي، هم افزايي، همکاري و وحدت با استان، مديريت استان و مديران اجرايي کرده اند تا در جذب اعتبارات عمراني نيز تلاش کنند و حتي درخواست ليستي از واحدهاي داراي معوقات بانکي داشته اند تا به صورت شهرستاني پيگير قضيه باشند

منبع خبر : ايسنا همدان

يكشنبه 31 فروردين 1393


 

 


راهنماراهنما


کاربر گرامي:
با ارائه پيشنهادات و انتقادات سازنده خود، ما را در پيشبرد اهداف سايت ياري نمائيد. 
 

        

 
| پرسش و پاسخ هاي متداول | تماس با ما |

كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به جهاد دانشگاهی مي‌باشد.